Studijní obor Administrativa justice

Administrativa justice

 Obor vzdělání: 68-41-N/.. Obecně právní činnost

 

Vzdělávací program: 68-41-N/07 Administrativa justice

 

Denní forma vzdělávání: 3 roky (6 období)

 

Profil absolventa

Absolvent se teoreticky i prakticky orientuje v oblasti českého justičního systému. Vzdělávání je zaměřeno na osvojení poznatků zejména v problematice trestního a občanského práva. Důraz je kladen na znalosti především z oblasti procesních předpisů a dále z oblasti organizace a fungování justičního systému. Vzdělání je doplněno i o evropský přesah justiční agendy a dalšími potřebnými znalostmi pro působení v justici (ekonomika, informační technologie, management orgánů veřejné moci). Absolvent se orientuje v základních pracovních činnostech soudní soustavy a státních zastupitelství, jejich principech a metodách včetně subjektů navazujících jakými jsou advokáti, insolvenční správci či Policie ČR
a Vězeňská služba ČR. Absolvent má poznatky zejména v problematice činnosti a organizace orgánů veřejné moci, působnosti a pravomocí (kompetencí) orgánů veřejné moci, výkonů jednotlivých agend a postupů. Vzdělávací program poskytuje možnost získání či prohloubení aktuální či předpokládané profesní specializace nebo pracovní pozice, včetně řídících (administrativně-manažerských) pozic.

Vymezení získaných klíčových kompetencí:

• vyjadřuje se kultivovaně a jazykově správně ústně i písemně
• zná proces civilního a trestního soudního řízení a jednotlivých úkonů s ním souvisejících
• rozumí bezpečně právním pojmům a ovládá jazykové a formální prostředky právního stylu
• umí podle pokynů i samostatně zpracovávat podklady pro procesní řízení a různé právní písemnosti (např. návrhy a podání, žádosti, stížnosti, odvolání, rozsudky a rozhodnutí, smlouvy aj.)
• zná agendu státních zastupitelství a soudů, advokátních a notářských kanceláří, exekutorských úřadů
• ovládá potřebné správně-administrativní dovednosti, umí prakticky použít teoretické znalosti bez dalšího vedení
• zná reálné prostředí oboru, rychle se zapracuje na konkrétních pracovních pozicích
• komunikuje ve studovaném cizím jazyce na úrovni B2 podle standardů Společného evropského referenčního rámce pro jazyky
• ovládá ICT odpovídající úrovni ECDL Certifikátu
• používá komunikační kompetence v běžném rozsahu včetně prezentačních technik
• zná týmovou práci, vhodným způsobem komunikuje s nadřízeným, podřízeným klientem

Podmínky zdravotní způsobilosti uchazeče ke vzdělávání:
V souladu s ustanovením přílohy č. 2 k nařízení vlády č.211/2010 Sb. v platném znění obor nevyžaduje zvláštní zdravotní požadavky, s výjimkou závažných duševních nemocí a poruch chování.

 

Předměty společného základu:

1.ročník

Zimní období

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Ekonomie

V teoretické i praktické rovině předmět zahrnuje výuku poznatků ze sociální psychologie a rétoriky. Důraz je položen zejména do problematiky psychologických
zvláštností jednotlivců a sociálních skupin, rolového pojetí a typologie osobnosti, sociální interakce, motivace a percepce,jednotlivých modelů (procesní a transakční analýza), forem (rozhovor, jednání, vyjednávání, prezentace), prostředků (verbální a neverbální řeč, řeč objektů, symbolů a prostoru) a metod (komunikační principy, dovednosti a umění) sociální komunikace.
Nedílnou součástí teoretické výuky je i systematické sebepoznávání v oblasti identifikace osobnostních předpokladů (silných a slabých stránek)zajišťujících efektivitu procesu komunikace a řečnického projevu. Hlavní důraz výuky je položen do interaktivního získávání správných komunikačníchnávyků a dovedností ve všech formách rozhovorů (monolog, dialog, diskuse a polemika), individuálního a skupinového vyjednávání. Dále do praktického osvojení role moderátora, facilitátora a mediátora při vyjednávání. Teoretická i praktická část výuky přihlíží k základním situačním kontextům výkonu budoucí profese studentů ve sféře mezinárodních vztahů a EU. Důležitou součástí teoretické i praktické výuky je také analýza, identifikace a řešení konfliktních a mezních situací v rámci daných sociálních interakcí.

Enviromentální problémy

Předmět se zabývá problematikou životního prostředí. Obsahuje jednotlivé aspekty poškozování životního prostředí a následně vznikající environmentální problémy, hlavní globální environmentální otázky a jejich vážnost, jednotlivé příčiny v daných oblastech. Klade důraz na provázanost celého systému  seznamuje studenty se systémem a institucemi činnými v oblasti životního prostředí s přihlédnutím k legislativnímu rámci. V průběhu celého vyučovacího procesu jsou zdůrazňovány praktické dopady vyučované látky.

Informační technologie

Předmět připravuje studenty k tomu, aby byli schopni pracovat s prostředky ICT a efektivně je využívali jak v průběhu přípravy v jiných předmětech, tak v dalším vzdělávání i k výkonu povolání. Informační technologie jsou nedílnou součástí profesního života a to i v reakci na modernizaci veřejné správy a stále nové přicházející inovace, které řeší obce i kraje, využívání nově nastupujících nástrojů pro moderní řízení ve veřejné správě. Studenti si v rámci předmětu upevní představu o výpočetní technice jako takové, naučí se pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením, vyhledávat a zpracovávat informace, komunikovat pomocí internetu a pracovat s dalšími prostředky informačních
a komunikačních technologií. Ve výuce se klade důraz na samostatnou práci, řešení komplexních úloh, a na uplatňování projektového přístupu. Student získá znalosti odpovídající úrovni požadavků pro zisk mezinárodního certifikátu ECDL.

Ukončení:  Zápočet

Management

Předmět seznamuje studenty s obsahem a smyslem managementu, jeho místem v systému podnikové organizace. Učí studenty zvládnout teoretická východiska managementu jako uceleného teoretického systému. Hlavními řešenými problémy jsou struktura obsahu managementu, okolní prostředí organizačních jednotek, plánování, kontrolování, informační systémy a komunikace, osobní management, personální management.

Ukončení: kZ

Právní nauka

Předmět je koncipován jako souhrnný právní předmět zaměřující se na přehled dějin státu a práva a dále na vlastní podstatu státu a práva, státní moci a státního mechanismu právního systému ČR, jakož i ústavněprávní prameny a vztahy. Jeho účelem je pochopení historických souvislostí a aktuálních pojmů a vztahů ve státoprávní oblasti. Student si osvojí základní právní terminologii, Předmět poskytuje výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací ve veřejné správě; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační
a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným, jakož i jejich aplikace ve veřejné správě. Předmět zahrnuje rovněž přehled ústavního vývoje na našem území, státoprávnímu uspořádání včetně charakteristik dělby moci, vymezení
a definice správního orgánu a samosprávy, seznámí se zásadami a principy. Znaků
a pojmového vymezení moderního státu, které jej odlišují od jiných druhů společenských institucí, včetně objasnění funkce státu a s tím související problematiky práva. Pozornost je pak zejména věnována současnému státoprávnímu uspořádání v České republice, včetně zakotvení a zajištění základních práv a svobod občanů.
Pro vzdělávací program Veřejná správa jsou zcela zásadní poznatky týkající se moci výkonné a územní samosprávy.

Cíle
Student zná a chápe základní principy právního státu, je seznámen s právním systémem v ČR a systémem veřejného práva v ČR, osvojí si základy práva ve vztahu k veřejné správě, seznámí se s vybranými části soukromého práva ve vztahu k veřejné správě (správních orgánů a samosprávy). Student je schopen interpretovat právní předpisy a jejich vzájemné propojení vztahující se k danému odvětví veřejné správy. Student chápe právo jako komplexní systém, který určuje právní rámec pro fungování veřejné správy. To jim vytvoří potřebný základ pro pochopení dalších předmětů studia. Student rozlišuje a kategorizuje orgány veřejné moci s ohledem na dělbu moci ve státě, složky státního mechanismu, jakož i subjekty územní samosprávy, hodnotí vztahy mezi nimi a posuzuje z tohoto hlediska i své budoucí pracovní uplatnění absolventa. Student umí definovat, popsat a vysvětlit základní poznatky o právu jako celku, včetně aplikace na právní systém ČR.

Ukončení: kZ

Sociální politika státu

Předmět je zaměřen jak na sociální politiku jako vědní disciplínu, tak i na praktickou činnost. Zabývá se tedy problematikou zkoumání procesu tvorby a realizace aktivit a opatření, které se dotýkají jedinců a sociálních podmínek jejich života, včetně vlivu na celkovou prosperitu společnosti. Dále se předmět zabývá výkladem konkrétních sociálně politických opatření, institutů, dávek a podpor souvisejících s realizací politiky zaměstnanosti, sociální pomoci a státní sociální podpory.

Cíle předmětu
Student se orientuje v sociální problematice, a to jak v rovině teoretických znalostí, tak i v přímé možnosti aplikace jednotlivých institutů sociální politiky. Student se orientuje v problematice sociálního zabezpečení a jeho vymezení v sociálním systému. Vysvětlen je také systém sociálního pojištění, státní sociální podpory a sociální pomoci. Dokáže formulovat postavení a úlohu státu a ostatních sociálních subjektů v sociálním systému. Student je dále schopen objasnit tvorbu zdrojů financování a způsob organizace celého systému sociálního zabezpečení. Dovede popsat dílčí sociální politiky (zdravotní, rodinnou, bytovou, zaměstnanosti, vzdělávání) včetně exkurzu do vývoje sociální politiky EU a je schopen naznačit vývojový trend z hlediska dlouhodobého vývoje české společnosti.

Ukončení: klasifikovaný zápočet

Základy pracovního práva

Předmět v sobě zahrnuje dvě rozdílné oblasti, a to v případě pracovního práva hybridní soukromo-veřejně právní úpravu pracovněprávních vztahů. Právní úprava živnostenského práva upravuje a řeší problematiku podmínek podnikání živnostníků a zároveň i vedení živnostenských rejstříků.

Cíle :
Student zná základy pracovního práva, dokáže vysvětlit pracovněprávní vztahy se všemi souvislostmi, včetně praktického použití při jejich aplikaci. Umí používat získané poznatky v každodenním životě, ať již z případné pozice zaměstnance nebo zaměstnavatele. Student je dále schopen definovat živnostenské podnikání, zná klasifikaci živností, jejich obsah
a podmínky; získané poznatky dovede použít ve svém osobním životě i v rámci budoucí profese.

Ukončení: Klasifikovaný zápočet

Základy práva EU

Předmět podává studentům ucelenou informaci o genezi, současném stavu a vývoji práva Evropské unie. Podává charakteristiku práva Evropské unie jako práva komunitárního (nadstátního) a unijního (mezivládního) a uvádí jeho význam a vztah k právu vnitrostátnímu. Současně předmět tvoří základ pro studium dalších souvisejících předmětů. Forma výuky spočívá v přednáškách.

Ukončení: KZ

Základy správního práva

Předmět seznamuje studenty s obecnými základy správního práva, jeho vývojem i současným stavem, kategoriemi a instituty správního práva. Umožňuje pochopit teoretickou podstatu obecně závazných norem správního práva, včetně jejich následné aplikace v samotné výkonné činnosti jednotlivých nositelů a adresátů, jak ve veřejné správě, tak v samosprávě. Neoddělitelnou součástí výuky je seznámení s postavením obcí a krajů v systému veřejné správy a samosprávy. Dále se v předmětu klade důraz na seznámení se s problematikou správního trestání, právní kvalifikací přestupků a odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.

Ukončení: Zápočet

Letní období

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Insolvenční řízení

Předmět předpokládá základní znalosti v oblasti právních norem upravující občanskoprávní vztahy, procesní normy občanského práva a znalosti týkající se účetnictví, aj. V návaznosti na tuto problematiku si studenti osvojí předpisy, které upravují problematiku insolvenčního řízení u obchodních korporací, ale i u fyzických osob nepodnikajících. Získají širší znalosti v oblasti nemožnosti plnění svých závazků, konkursních řízení, reorganizace a dalších možností, které tento zákon nabízí. Pochopí rovněž zvláštní práva a povinnosti insolvenčního správce, jako jednoho z nejdůležitějších subjektů činných v insolvenčním řízení. Seznámí se
s fungováním insolvenčního rejstříku a jeho významnou rolí v tomto řízení.

Zápočet

Odborná praxe

Hlavním cílem odborné praxe je poskytnout studentům možnost si ověřit získané teoretické znalosti v reálném chodu dané instituce, organizace. Odborná praxe je zařazena do všech ročníků vzdělávání v rozsahu stanoveném učebním plánem. Je organizována jako souvislá tak, aby studenti měli možnost samostatně plnit činnost zadanou vedoucím praxe. Odborná praxe je smluvně zajištěna ze strany školy s institucemi a organizacemi, které svojí činností souvisejí se vzdělávacím programem daného zaměření. Student je aktivně zapojen do výběru místa výkonu odborné praxe s ohledem na zpracování své absolventské práce a na možnost navázání kontaktů pro své možné budoucí pracovní místo. Student je hodnocen vedoucím praxe a zpracovává zprávu z odborné praxe.

Právní nauka

Předmět je koncipován jako souhrnný právní předmět zaměřující se na přehled dějin státu a práva a dále na vlastní podstatu státu a práva, státní moci a státního mechanismu právního systému ČR, jakož i ústavněprávní prameny a vztahy. Jeho účelem je pochopení historických souvislostí a aktuálních pojmů a vztahů ve státoprávní oblasti. Student si osvojí základní právní terminologii, Předmět poskytuje výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací ve veřejné správě; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační
a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným, jakož i jejich aplikace ve veřejné správě. Předmět zahrnuje rovněž přehled ústavního vývoje na našem území, státoprávnímu uspořádání včetně charakteristik dělby moci, vymezení
a definice správního orgánu a samosprávy, seznámí se zásadami a principy. Znaků
a pojmového vymezení moderního státu, které jej odlišují od jiných druhů společenských institucí, včetně objasnění funkce státu a s tím související problematiky práva. Pozornost je pak zejména věnována současnému státoprávnímu uspořádání v České republice, včetně zakotvení a zajištění základních práv a svobod občanů.
Pro vzdělávací program Veřejná správa jsou zcela zásadní poznatky týkající se moci výkonné a územní samosprávy.

Cíle
Student zná a chápe základní principy právního státu, je seznámen s právním systémem v ČR a systémem veřejného práva v ČR, osvojí si základy práva ve vztahu k veřejné správě, seznámí se s vybranými části soukromého práva ve vztahu k veřejné správě (správních orgánů a samosprávy). Student je schopen interpretovat právní předpisy a jejich vzájemné propojení vztahující se k danému odvětví veřejné správy. Student chápe právo jako komplexní systém, který určuje právní rámec pro fungování veřejné správy. To jim vytvoří potřebný základ pro pochopení dalších předmětů studia. Student rozlišuje a kategorizuje orgány veřejné moci s ohledem na dělbu moci ve státě, složky státního mechanismu, jakož i subjekty územní samosprávy, hodnotí vztahy mezi nimi a posuzuje z tohoto hlediska i své budoucí pracovní uplatnění absolventa. Student umí definovat, popsat a vysvětlit základní poznatky o právu jako celku, včetně aplikace na právní systém ČR.

Ukončení: Zkouška

Základy správního práva

Předmět seznamuje studenty s obecnými základy správního práva, jeho vývojem i současným stavem, kategoriemi a instituty správního práva. Umožňuje pochopit teoretickou podstatu obecně závazných norem správního práva, včetně jejich následné aplikace v samotné výkonné činnosti jednotlivých nositelů a adresátů, jak ve veřejné správě, tak v samosprávě. Neoddělitelnou součástí výuky je seznámení s postavením obcí a krajů v systému veřejné správy a samosprávy. Dále se v předmětu klade důraz na seznámení se s problematikou správního trestání, právní kvalifikací přestupků a odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.

Ukončení: kZ

 

 

 

 

 

2.ročník

Zimní období

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Informační technologie

Předmět připravuje studenty k tomu, aby byli schopni pracovat s prostředky ICT a efektivně je využívali jak v průběhu přípravy v jiných předmětech, tak v dalším vzdělávání i k výkonu povolání. Informační technologie jsou nedílnou součástí profesního života a to i v reakci na modernizaci veřejné správy a stále nové přicházející inovace, které řeší obce i kraje, využívání nově nastupujících nástrojů pro moderní řízení ve veřejné správě. Studenti si v rámci předmětu upevní představu o výpočetní technice jako takové, naučí se pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením, vyhledávat a zpracovávat informace, komunikovat pomocí internetu a pracovat s dalšími prostředky informačních
a komunikačních technologií. Ve výuce se klade důraz na samostatnou práci, řešení komplexních úloh, a na uplatňování projektového přístupu. Student získá znalosti odpovídající úrovni požadavků pro zisk mezinárodního certifikátu ECDL.

Ukončení:  Zápočet

Občanské právo

Jde o nosný právní předmět soukromého práva, jehož účelem je seznámení studentů s právní disciplínou, která je spojena s každodenní činností fyzických a právnických osob. Občanský zákoník reaguje na potřebu změny v soukromém právu oproti zastaralé právní úpravě. Prioritní snahou výuky občanského práva je pochopení úlohy jedince v dispozici práva, jeho aplikaci do každodenního života, včetně právních záruk zákonnosti v právním státě. Studenti budou vybaveni základními speciálními znalostmi práva obchodních korporací, zvláštností obchodního závazkového práva uplatňovaného ve vztazích mezi podnikateli, práva na ochranu hospodářské soutěže a práva proti nekalé soutěži, včetně nekalých obchodních praktik a kapitálového trhu. Vzhledem k získání základních praktickým dovednostem zaměření oboru obchodního práva, získá student také základní znalosti všeobecného veřejnoprávního regulatorního rámce ekonomické činnosti podnikatelů, a to od založení korporací, průběhu jejich činnosti, tak ukončení činnosti korporací s ohledem na evidenci v rejstříkovém soudě. Studenti budou mít základní povědomí a budou metodicky vybaveni
a vycvičeni k uvažování v příslušných souvislostech. Výuka zahrnuje výklad o právní úpravě postavení podnikatelských subjektů (zvláště obchodních korporací), výklad o závazkových vztazích podnikatelů a seznámení se s principy veřejných zakázek a ochrany před nekalím soutěžním jednáním. Předmět je schopen poskytnout výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným a rozdílu při aplikaci práva.

Ukončení: zápočet

Odborná praxe

Hlavním cílem odborné praxe je poskytnout studentům možnost si ověřit získané teoretické znalosti v reálném chodu dané instituce, organizace. Odborná praxe je zařazena do všech ročníků vzdělávání v rozsahu stanoveném učebním plánem. Je organizována jako souvislá tak, aby studenti měli možnost samostatně plnit činnost zadanou vedoucím praxe. Odborná praxe je smluvně zajištěna ze strany školy s institucemi a organizacemi, které svojí činností souvisejí se vzdělávacím programem daného zaměření. Student je aktivně zapojen do výběru místa výkonu odborné praxe s ohledem na zpracování své absolventské práce a na možnost navázání kontaktů pro své možné budoucí pracovní místo. Student je hodnocen vedoucím praxe a zpracovává zprávu z odborné praxe.

Právní a finanční gramotnost

Předmět je zaměřen na základní úvod a orientaci studentů v oblastech souvisejících s právními, ekonomickými a finančními procesy probíhajícími v daném prostředí a kolem celého daného odvětví. Student si osvojí základní povědomí, znalosti a hodnotové postoje nezbytné k tomu, aby chápal potřebu a souvislosti k finanční odpovědnosti v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu se znalostí právního povědomí o finančních produktech a služeb. Student se seznámí a zorientuje v problematice peněz a cen, schopnosti odpovědně spravovat osobní (rodinný rozpočet), firemní rozpočet, a to i včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace a potřeby dané společnosti. Daný předmět dále seznamuje studenty s problematikou právní a finanční gramotnosti z pohledu státních a veřejných institucí, tj. aktivity státní a veřejné správy v oblasti analýzy stavu, podpory rozvoje a implementace dané problematiky do vzdělávání
a vzdělávacího procesu, a to i ve srovnání se zahraničím v rámci EU.

Ukončení:  Zápočet

Právní nauka

Předmět je koncipován jako souhrnný právní předmět zaměřující se na přehled dějin státu a práva a dále na vlastní podstatu státu a práva, státní moci a státního mechanismu právního systému ČR, jakož i ústavněprávní prameny a vztahy. Jeho účelem je pochopení historických souvislostí a aktuálních pojmů a vztahů ve státoprávní oblasti. Student si osvojí základní právní terminologii, Předmět poskytuje výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací ve veřejné správě; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační
a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným, jakož i jejich aplikace ve veřejné správě. Předmět zahrnuje rovněž přehled ústavního vývoje na našem území, státoprávnímu uspořádání včetně charakteristik dělby moci, vymezení
a definice správního orgánu a samosprávy, seznámí se zásadami a principy. Znaků
a pojmového vymezení moderního státu, které jej odlišují od jiných druhů společenských institucí, včetně objasnění funkce státu a s tím související problematiky práva. Pozornost je pak zejména věnována současnému státoprávnímu uspořádání v České republice, včetně zakotvení a zajištění základních práv a svobod občanů.
Pro vzdělávací program Veřejná správa jsou zcela zásadní poznatky týkající se moci výkonné a územní samosprávy.

Cíle
Student zná a chápe základní principy právního státu, je seznámen s právním systémem v ČR a systémem veřejného práva v ČR, osvojí si základy práva ve vztahu k veřejné správě, seznámí se s vybranými části soukromého práva ve vztahu k veřejné správě (správních orgánů a samosprávy). Student je schopen interpretovat právní předpisy a jejich vzájemné propojení vztahující se k danému odvětví veřejné správy. Student chápe právo jako komplexní systém, který určuje právní rámec pro fungování veřejné správy. To jim vytvoří potřebný základ pro pochopení dalších předmětů studia. Student rozlišuje a kategorizuje orgány veřejné moci s ohledem na dělbu moci ve státě, složky státního mechanismu, jakož i subjekty územní samosprávy, hodnotí vztahy mezi nimi a posuzuje z tohoto hlediska i své budoucí pracovní uplatnění absolventa. Student umí definovat, popsat a vysvětlit základní poznatky o právu jako celku, včetně aplikace na právní systém ČR.

Ukončení: Zkouška

Letní období

Alternativní řešení sporů

 

Ukončení: Zápočet

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Informační technologie

Předmět připravuje studenty k tomu, aby byli schopni pracovat s prostředky ICT a efektivně je využívali jak v průběhu přípravy v jiných předmětech, tak v dalším vzdělávání i k výkonu povolání. Informační technologie jsou nedílnou součástí profesního života a to i v reakci na modernizaci veřejné správy a stále nové přicházející inovace, které řeší obce i kraje, využívání nově nastupujících nástrojů pro moderní řízení ve veřejné správě. Studenti si v rámci předmětu upevní představu o výpočetní technice jako takové, naučí se pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením, vyhledávat a zpracovávat informace, komunikovat pomocí internetu a pracovat s dalšími prostředky informačních
a komunikačních technologií. Ve výuce se klade důraz na samostatnou práci, řešení komplexních úloh, a na uplatňování projektového přístupu. Student získá znalosti odpovídající úrovni požadavků pro zisk mezinárodního certifikátu ECDL.

Ukončení:  Zápočet

Občanské právo

Jde o nosný právní předmět soukromého práva, jehož účelem je seznámení studentů s právní disciplínou, která je spojena s každodenní činností fyzických a právnických osob. Občanský zákoník reaguje na potřebu změny v soukromém právu oproti zastaralé právní úpravě. Prioritní snahou výuky občanského práva je pochopení úlohy jedince v dispozici práva, jeho aplikaci do každodenního života, včetně právních záruk zákonnosti v právním státě. Studenti budou vybaveni základními speciálními znalostmi práva obchodních korporací, zvláštností obchodního závazkového práva uplatňovaného ve vztazích mezi podnikateli, práva na ochranu hospodářské soutěže a práva proti nekalé soutěži, včetně nekalých obchodních praktik a kapitálového trhu. Vzhledem k získání základních praktickým dovednostem zaměření oboru obchodního práva, získá student také základní znalosti všeobecného veřejnoprávního regulatorního rámce ekonomické činnosti podnikatelů, a to od založení korporací, průběhu jejich činnosti, tak ukončení činnosti korporací s ohledem na evidenci v rejstříkovém soudě. Studenti budou mít základní povědomí a budou metodicky vybaveni
a vycvičeni k uvažování v příslušných souvislostech. Výuka zahrnuje výklad o právní úpravě postavení podnikatelských subjektů (zvláště obchodních korporací), výklad o závazkových vztazích podnikatelů a seznámení se s principy veřejných zakázek a ochrany před nekalím soutěžním jednáním. Předmět je schopen poskytnout výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným a rozdílu při aplikaci práva.

Ukončení: kZ

Sociologie a psychologie práva

Hlavním vzdělávacím cílem předmětu je poskytnout studentům základní informace umožňující pochopení psychologické a sociologické problematiky v návaznosti na profilující předměty oboru vzdělání. Zahrnuje především následující obsahové okruhy: vymezení předmětu zkoumání, genezi disciplíny, základní sociologické a psychologické právní problémy společnosti, psychologická a sociologická paradigmata i způsoby jejich řešení. Výuka vede studenty k poznání nezbytnosti osvojit si spektrum pohledu na život ve společnosti a korigovat vlastní představy, jednání a chování v kontextu se svou sociální pozicí. Rozvíjí tak psychologický a sociologický rozměr myšlení, potvrzující, že aplikace vědomostí o psychologii a sociologii může být v oblasti práva potřebná a inspirující.

Ukončení: Zápočet

Soudní systém EU, evropský justiční prostor

Předmět je zaměřen na základní úvod a porozumění mechanismů prosazování nadnárodního práva Evropské unie a role jejího soudnictví ve srovnání se soudním systémem v ČR a tím i základními rozdíly a otázky vynutitelnosti a sankcí v mezinárodním a unijním právu. Předmět je základním a úvodním vstupem pro pochopení rozdílnosti práva mezinárodního a práva EU.
Důraz je kladen na pochopení specifika a rozdílů práva EU, vyplývající z jeho subordinační povahy, tedy protikladu koordinační povahy práva mezinárodního a práva ČR. Jedná se o základní úvod k pochopení souvislostí a odlišností mezi rozdílnými systémy.

 

Ukončení: Zkouška

Soudnictví, notářství, advokacie, exekutorský úřad v ČR

Hlavním vzdělávacím cílem předmětu je dotvářet znalosti získané v nosných odborných předmětech a poskytnout studentům ucelený přehled o právních institucích v ČR. Studenti jsou vedeni k pochopení nezávislosti těchto institucí, která je základní podmínkou jejich činnosti v demokratické společnosti. Pozornost je v rámci předmětu věnována zejména následujícím obsahovým okruhům: soudnictví, notářství, advokacie, státní zastupitelství, soudní exekutoři a veřejný ochránce práv.

Ukončení: kZ

Trestní právo hmotné a procesní

Trestní právo hmotné a procesní představuje jednu ze stěžejních disciplín veřejného práva. Proto důraz na jeho znalost je základním požadavkem pro dosažení uceleného pohledu studenta na právní systém vnitrostátní, evropský či mezinárodní. Vyučovaný předmět obsahuje komplexní přehled obou hlavních složek trestního práva – hmotně právní i procesně právní, zároveň je však doplňován pomocnými vědními disciplínami - kriminologii a kriminalistikou. Důležitým prvkem je provázanost trestní problematiky také s dalšími právními odvětvími, zejména právem ústavním, které jako základ právního řádu a zejména práva veřejného zakotvuje postavení a nezávislost soudní moci a poskytuje základní principy pro posuzování znaků trestných činů i trestních sankcí a konečně i pro trestní řízení. Hlavním bodem trestního práva hmotného je kompaktní shrnutí problematiky trestného činu, jeho podob a následného ukládání trestů. Otázky jsou posuzovány nejen v teoretické rovině, kdy jsou vymezovány základní pojmy a jejich kategorizace, ale také co do praktických případů páchání protiprávního jednání, kdy studenti jsou seznamováni s konkrétními deliktními situacemi v podobě přečinů a zločinů a jejich řešením. V trestním právu procesním je pozornost zaměřena na základní principy a pojmy trestního řízení,
postavení jeho subjektů, podmínky provádění procesních úkonů, zajišťovací úkony a dokazování. Dále jde o jejich uplatnění v hlavních částech trestního
procesu, ve stadiu přípravném, soudním a vykonávacím. To vše za současného propojení se situací v jiných zemích, zejména členských státech Evropské unie.

Ukončení: kZ

Živnostenské právo

Živnostenské právo navazuje svým obsahem systémově na předmět Správní právo. Výuka je zejména zaměřena na základní principy fungování živnostenských úřadů dle platných právních předpisů spolu s důrazem na praktické příklady vyplývající ze zákonem stanovených činností. Předmět seznamuje studenty se znalostmi potřebnými v profesním životě a obsáhnutí celé této široké právní disciplíny a veškeré její návaznosti na další právní okruhy primárně se zaměřením na chov zvířat, ať již hospodářských, zemědělských či exotických. Podstatnou formou výuky jsou přednášky podle rámcového rozpisu učiva.

Klasifikovaný zápočet

 

 

3.ročník

Zimní období

Absolventský seminář

Vzdělávacím cílem předmětu je poskytnout studentům informace pro zpracování a obhajobu absolventské práce. Dále pak výběr školou vypsaných témat a vlastní zpracování absolventské práce. Během semináře se studenti účastní jak konzultačních hodin s vedoucím práce, tak samostatně zpracovávají vlastní absolventskou práci. V závěru semináře studenti odevzdají zpracovanou práci, aby tato mohla být posouzena vedoucím i oponentem práce.

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Občanské právo

Jde o nosný právní předmět soukromého práva, jehož účelem je seznámení studentů s právní disciplínou, která je spojena s každodenní činností fyzických a právnických osob. Občanský zákoník reaguje na potřebu změny v soukromém právu oproti zastaralé právní úpravě. Prioritní snahou výuky občanského práva je pochopení úlohy jedince v dispozici práva, jeho aplikaci do každodenního života, včetně právních záruk zákonnosti v právním státě. Studenti budou vybaveni základními speciálními znalostmi práva obchodních korporací, zvláštností obchodního závazkového práva uplatňovaného ve vztazích mezi podnikateli, práva na ochranu hospodářské soutěže a práva proti nekalé soutěži, včetně nekalých obchodních praktik a kapitálového trhu. Vzhledem k získání základních praktickým dovednostem zaměření oboru obchodního práva, získá student také základní znalosti všeobecného veřejnoprávního regulatorního rámce ekonomické činnosti podnikatelů, a to od založení korporací, průběhu jejich činnosti, tak ukončení činnosti korporací s ohledem na evidenci v rejstříkovém soudě. Studenti budou mít základní povědomí a budou metodicky vybaveni
a vycvičeni k uvažování v příslušných souvislostech. Výuka zahrnuje výklad o právní úpravě postavení podnikatelských subjektů (zvláště obchodních korporací), výklad o závazkových vztazích podnikatelů a seznámení se s principy veřejných zakázek a ochrany před nekalím soutěžním jednáním. Předmět je schopen poskytnout výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným a rozdílu při aplikaci práva.

Ukončení: kZ

Občansko-právní řízení

Občanskoprávní řízení, neboli civilní proces je postup soudu, v němž se jedná a rozhoduje o právech a povinnostech občanů i právnických osob z oblasti práva občanského, obchodního, rodinného a pracovního. Tento civilní proces je právně upraven základním zákonným předpisem, jímž je zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění mnoha dalších pozdějších změn a doplňků. Hlavním cílem vyučovacího předmětu je to, aby student získal ucelené informace o průběhu celého civilního procesu, od zahájení řízení až po pravomocné skončení věci, včetně vykonávacího, exekučního řízení pokud není povinnost stanovená v soudním rozhodnutí dobrovolně splněna. Studenti proto budou nejprve seznámeni s jednotlivými zásadami občanskoprávního řízení, které celý civilní proces prostupují, přičemž se však jedná o řadu teoretických zásad, které se promítají v jednotlivých ustanoveních zákona různou měrou. Studenti tak budou v rámci výuky seznámení s jednotlivými částmi občanského soudního řádu, důraz bude kladen nikoliv jen na mechanické citování jednotlivých zákonných ustanovení, ale ze strany pedagoga bude kladen důraz na to, aby si studenti osvojili jednotlivé instituty občanského soudního řízení, včetně přesného rozlišení práv a povinností, jednak na straně účastníků řízení, jednak na straně soudu, který má za povinnost všemi dostupnými zákonnými prostředky zjistit skutkový stav věci a aplikovat na takto zjištěný stav věci správné právní závěry, mající oporu v příslušných zákonných ustanoveních. Při výuce tohoto předmětu pak bude pedagog mimo jiné dbát na to, aby si studenti uvědomili, že celé civilní řízení, včetně soudního rozhodnutí, je jednou ze záruk zákonnosti v celé společnosti a slouží současně k upevňování této zákonnosti a zvyšování právního vědomí ve společnosti. Anotovaný vyučovací předmět vychází mimo jiné ze skutečnosti, že studenti si již osvojili, případně současně ve výuce dalších předmětů osvojují jednotlivé hmotně - právní odvětví a mohou tak aplikovat získané vědomosti v rámci civilního soudního procesu.

Odborná praxe

Hlavním cílem odborné praxe je poskytnout studentům možnost si ověřit získané teoretické znalosti v reálném chodu dané instituce, organizace. Odborná praxe je zařazena do všech ročníků vzdělávání v rozsahu stanoveném učebním plánem. Je organizována jako souvislá tak, aby studenti měli možnost samostatně plnit činnost zadanou vedoucím praxe. Odborná praxe je smluvně zajištěna ze strany školy s institucemi a organizacemi, které svojí činností souvisejí se vzdělávacím programem daného zaměření. Student je aktivně zapojen do výběru místa výkonu odborné praxe s ohledem na zpracování své absolventské práce a na možnost navázání kontaktů pro své možné budoucí pracovní místo. Student je hodnocen vedoucím praxe a zpracovává zprávu z odborné praxe.

Seminář občanského a trestního práva

Podstatou předmětu je aplikace a praktické využití poznatků a znalostí z předmětu Občanské právo, Správní právo a Trestní právo. Hlavní formou jsou jednotlivé semináře zaměřené především na aktuální problematiku, případně reakce na provedené změny v právních předpisech.

Ukončení: Zápočet

Trestní právo hmotné a procesní

Trestní právo hmotné a procesní představuje jednu ze stěžejních disciplín veřejného práva. Proto důraz na jeho znalost je základním požadavkem pro dosažení uceleného pohledu studenta na právní systém vnitrostátní, evropský či mezinárodní. Vyučovaný předmět obsahuje komplexní přehled obou hlavních složek trestního práva – hmotně právní i procesně právní, zároveň je však doplňován pomocnými vědními disciplínami - kriminologii a kriminalistikou. Důležitým prvkem je provázanost trestní problematiky také s dalšími právními odvětvími, zejména právem ústavním, které jako základ právního řádu a zejména práva veřejného zakotvuje postavení a nezávislost soudní moci a poskytuje základní principy pro posuzování znaků trestných činů i trestních sankcí a konečně i pro trestní řízení. Hlavním bodem trestního práva hmotného je kompaktní shrnutí problematiky trestného činu, jeho podob a následného ukládání trestů. Otázky jsou posuzovány nejen v teoretické rovině, kdy jsou vymezovány základní pojmy a jejich kategorizace, ale také co do praktických případů páchání protiprávního jednání, kdy studenti jsou seznamováni s konkrétními deliktními situacemi v podobě přečinů a zločinů a jejich řešením. V trestním právu procesním je pozornost zaměřena na základní principy a pojmy trestního řízení,
postavení jeho subjektů, podmínky provádění procesních úkonů, zajišťovací úkony a dokazování. Dále jde o jejich uplatnění v hlavních částech trestního
procesu, ve stadiu přípravném, soudním a vykonávacím. To vše za současného propojení se situací v jiných zemích, zejména členských státech Evropské unie.

Ukončení: kZ

Základy kriminologie

Kriminalita jako sociálně patologický jev se svými společenskými, osobními, pedagogickými a jinými aspekty ovlivňuje celou společnost. Předmět vychází z předpokladu zobecnění studentům problematiky kontroly kriminality včetně základů kriminologické materie, společné všem druhům pachatelů a obětí, včetně kriminálních jevů. Pozornost je věnována především pochopení úlohy státu v ovlivnění nápadu kriminality nejen cestou legislativní, ale i cestou prevence. V neposlední řadě jde o seznámení studentů s návazností jednotlivých vědních oblastí na kriminologii a o následné využívání institutů kriminologie v každodenní kriminalistické praxi orgánů činných v trestním řízení, zejména v přípravném řízení.

Letní období

Absolventský seminář

Vzdělávacím cílem předmětu je poskytnout studentům informace pro zpracování a obhajobu absolventské práce. Dále pak výběr školou vypsaných témat a vlastní zpracování absolventské práce. Během semináře se studenti účastní jak konzultačních hodin s vedoucím práce, tak samostatně zpracovávají vlastní absolventskou práci. V závěru semináře studenti odevzdají zpracovanou práci, aby tato mohla být posouzena vedoucím i oponentem práce.

Anglický jazyk

Vzdělávání anglického jazyka navazuje na znalosti, které studenti získali v průběhu střední školy a dále je rozvíjí a prohlubuje tak, aby je mohli efektivně využít v běžném životním i pracovním prostředí.
Předmět se zaměřuje na rozvoj schopnosti porozumět výrokům i dedukcím ostatních mluvčích, obratnost v navazování na jejich příspěvky a poskytování zpětné vazby.

Výuka probíhá formou řízené diskuze na základě témat podle rámcového rozpisu učiva.

Ukončení:  Zkouška

Archivní a spisová služba

Předmět seznamuje studenty s prací o dokumenty spadající do úřední administrativy. Součástí předmětu je seznámení s postupem od vytvoření nebo převzetím dokumentu až po jeho evidování v úředním spisu a následném ukládání do spisovny. Student se seznámí
s povinností daných zákonem č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, zákonem č. 499/2004 Sb. O archivnictví, spisové službě a změně některých zákonů, vše ve znění pozdějších předpisů. Seznámí se také se zavedením povinného systému elektronické spisové služby a plánovaným ukládáním elektronických dokumentů v Národním digitálním archivu. V souvislosti s elektronizací státní správy (elektronickým úřadováním), které se v ČR zejména díky povinnosti využívání datových schránek stalo pro většinu institucí samozřejmostí, je pozornost věnována současným projektům elektronické spisové služby.

Zápočet

Etika a gender studies ve veřejné správě

Předmět seznamuje studenty nejprve se základním vymezením problematik etiky, morálky, genderové rovnosti a práva. Provede studenty základními kategoriemi etiky, jako filosofické disciplíny, s jejím pojmoslovím, s historickým vývojem etiky od středověku do současnosti. Klade důraz na současné, aktuální, vědecké problémy etiky, principy genderové rovnosti
a jejich vazby na obecné morální zásady, platné právo, postavení etických a genderových zásad, hierarchii pravidel závazných pro činnost v oblasti managementu veřejné správy
a poskytne charakteristiku veřejné správy z hlediska sledovaných hodnot a principů, které se uplatňují v její činnosti. Poukáže na vývoj institucionalizace kodexu pracovníků ve veřejné správě (kodex úřadu), a to i s ohledem na genderovou rovnost.

Cíle předmětu
Student zná základní teorie etiky a genderové rovnosti a jejich praktické aplikace ve veřejné správě s ohledem na reálné projevy a nastavené standardy úřadů v praxi. Student rozumí základním pojmům etiky a také chápe vzájemnou korelaci mezi etikou a morálkou, etikou
a právem, etikou a ekonomikou a rovnými příležitostmi tenderu. Cílem předmětu je podpořit schopnost sebepoznání vlastní hodnotové orientace s ohledem na stanovené standardy úřadů
a činění informovaných rozhodnutí v této oblasti s ohledem na dané problémy a dilemata při praktické aplikaci ve veřejné správě.

Ukončení: Zápočet

Migrace - volitelný (vždy jen jeden)

Předmět seznamuje studenty s migračními teoriemi, jak migrace ovlivňuje stěhování obyvatel a jaký má tento proces vliv na činnost veřejné správy a územní samosprávy České republiky. Objasňuje studentům postavení, role a úkoly veřejné správy a územní samosprávy České republiky s aktuálně probíhajícími procesy urbanizace, suburbanizace, desurbanizace
a reurbanizace.

Cíle předmětu
Student se orientuje v aktuálních procesech ovlivňujících stěhování obyvatel a požadavcích na činnost veřejné správy a územní samosprávy České republiky, a to na základě teoretických
a aplikačních přístupů. Student rozumí logické návaznosti těchto procesů a chápe vzájemné souvislosti.

Zápočet

Občanské právo

Jde o nosný právní předmět soukromého práva, jehož účelem je seznámení studentů s právní disciplínou, která je spojena s každodenní činností fyzických a právnických osob. Občanský zákoník reaguje na potřebu změny v soukromém právu oproti zastaralé právní úpravě. Prioritní snahou výuky občanského práva je pochopení úlohy jedince v dispozici práva, jeho aplikaci do každodenního života, včetně právních záruk zákonnosti v právním státě. Studenti budou vybaveni základními speciálními znalostmi práva obchodních korporací, zvláštností obchodního závazkového práva uplatňovaného ve vztazích mezi podnikateli, práva na ochranu hospodářské soutěže a práva proti nekalé soutěži, včetně nekalých obchodních praktik a kapitálového trhu. Vzhledem k získání základních praktickým dovednostem zaměření oboru obchodního práva, získá student také základní znalosti všeobecného veřejnoprávního regulatorního rámce ekonomické činnosti podnikatelů, a to od založení korporací, průběhu jejich činnosti, tak ukončení činnosti korporací s ohledem na evidenci v rejstříkovém soudě. Studenti budou mít základní povědomí a budou metodicky vybaveni
a vycvičeni k uvažování v příslušných souvislostech. Výuka zahrnuje výklad o právní úpravě postavení podnikatelských subjektů (zvláště obchodních korporací), výklad o závazkových vztazích podnikatelů a seznámení se s principy veřejných zakázek a ochrany před nekalím soutěžním jednáním. Předmět je schopen poskytnout výchozí soubor znalostí nezbytný pro studium pozitivně právních předmětů; naučit se praktickým dovednostem při práci s právními předpisy a jejich aplikací; osvojit si obecnou právní terminologii, interpretační a aplikační postupy a základy právního myšlení, jakož i práci se zdroji a právními předpisy. Předmět je dále zaměřen na pochopení rozdílu mezi právem soukromým a právem veřejným a rozdílu při aplikaci práva.

Ukončení: Zkouška

Občansko-právní řízení

Občanskoprávní řízení, neboli civilní proces je postup soudu, v němž se jedná a rozhoduje o právech a povinnostech občanů i právnických osob z oblasti práva občanského, obchodního, rodinného a pracovního. Tento civilní proces je právně upraven základním zákonným předpisem, jímž je zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění mnoha dalších pozdějších změn a doplňků. Hlavním cílem vyučovacího předmětu je to, aby student získal ucelené informace o průběhu celého civilního procesu, od zahájení řízení až po pravomocné skončení věci, včetně vykonávacího, exekučního řízení pokud není povinnost stanovená v soudním rozhodnutí dobrovolně splněna. Studenti proto budou nejprve seznámeni s jednotlivými zásadami občanskoprávního řízení, které celý civilní proces prostupují, přičemž se však jedná o řadu teoretických zásad, které se promítají v jednotlivých ustanoveních zákona různou měrou. Studenti tak budou v rámci výuky seznámení s jednotlivými částmi občanského soudního řádu, důraz bude kladen nikoliv jen na mechanické citování jednotlivých zákonných ustanovení, ale ze strany pedagoga bude kladen důraz na to, aby si studenti osvojili jednotlivé instituty občanského soudního řízení, včetně přesného rozlišení práv a povinností, jednak na straně účastníků řízení, jednak na straně soudu, který má za povinnost všemi dostupnými zákonnými prostředky zjistit skutkový stav věci a aplikovat na takto zjištěný stav věci správné právní závěry, mající oporu v příslušných zákonných ustanoveních. Při výuce tohoto předmětu pak bude pedagog mimo jiné dbát na to, aby si studenti uvědomili, že celé civilní řízení, včetně soudního rozhodnutí, je jednou ze záruk zákonnosti v celé společnosti a slouží současně k upevňování této zákonnosti a zvyšování právního vědomí ve společnosti. Anotovaný vyučovací předmět vychází mimo jiné ze skutečnosti, že studenti si již osvojili, případně současně ve výuce dalších předmětů osvojují jednotlivé hmotně - právní odvětví a mohou tak aplikovat získané vědomosti v rámci civilního soudního procesu.

Politologie - povinně volitelný předmět

Předmět podává studentům základní kategorie a pojmy politologie, rozbor demokratických společenských procesů a poznatků politologie jako vědy o politice. Vysvětluje rozdíly mezi politikou a politologií, politikem a politologem. Studenti jsou seznámeni s objektem zkoumání politologie, s nástroji a metodami. V předmětu jsou pojmenovány a popsány základní zdroje moci. Součástí výuky předmětu je také rozbor společnosti, politického pole společnosti, jejího složení a politických vztahů a vazeb, objasnění zákonitostí vzniku, fungování, odumírání a zániku politických systémů. Předmět objasňuje politologické vnímání státu a státního mechanismu.

Rétorika a kultura projevu - volitelný (vždy jen jeden)

Předmět poskytuje studentům základní znalosti rétoriky a kultury jazykového projevu v mluvené i psané formě. Studenti získají znalosti z oblasti řečnického umění a dovednost vystupovat a komunikovat v souladu s předpokládaným komunikačním záměrem na adekvátní jazykové, věcné i společenské úrovni. Obsahem předmětu je rovněž rozvíjení dovedností v oblasti samostatné tvorby textů, zvládnutí konkrétních stylových postupů a jazykových útvarů, které jsou na jednotlivých stylových postupech založeny, a to s důrazem na oblast odbornou a administrativní, informační, reklamní a publicistickou.

Zápočet

Seminář občanského, správního a trestního práva

Podstatou předmětu je aplikace a praktické využití poznatků a znalostí z předmětu Občanské právo, Správní právo a Trestní právo. Hlavní formou jsou jednotlivé semináře zaměřené především na aktuální problematiku, případně reakce na provedené změny v právních předpisech.

Ukončení: Zápočet

Trestní právo hmotné a procesní

Trestní právo hmotné a procesní představuje jednu ze stěžejních disciplín veřejného práva. Proto důraz na jeho znalost je základním požadavkem pro dosažení uceleného pohledu studenta na právní systém vnitrostátní, evropský či mezinárodní. Vyučovaný předmět obsahuje komplexní přehled obou hlavních složek trestního práva – hmotně právní i procesně právní, zároveň je však doplňován pomocnými vědními disciplínami - kriminologii a kriminalistikou. Důležitým prvkem je provázanost trestní problematiky také s dalšími právními odvětvími, zejména právem ústavním, které jako základ právního řádu a zejména práva veřejného zakotvuje postavení a nezávislost soudní moci a poskytuje základní principy pro posuzování znaků trestných činů i trestních sankcí a konečně i pro trestní řízení. Hlavním bodem trestního práva hmotného je kompaktní shrnutí problematiky trestného činu, jeho podob a následného ukládání trestů. Otázky jsou posuzovány nejen v teoretické rovině, kdy jsou vymezovány základní pojmy a jejich kategorizace, ale také co do praktických případů páchání protiprávního jednání, kdy studenti jsou seznamováni s konkrétními deliktními situacemi v podobě přečinů a zločinů a jejich řešením. V trestním právu procesním je pozornost zaměřena na základní principy a pojmy trestního řízení,
postavení jeho subjektů, podmínky provádění procesních úkonů, zajišťovací úkony a dokazování. Dále jde o jejich uplatnění v hlavních částech trestního
procesu, ve stadiu přípravném, soudním a vykonávacím. To vše za současného propojení se situací v jiných zemích, zejména členských státech Evropské unie.

Ukončení: Zkouška

Nová budova

Vážení studenti, kolegové, sděluji Vám, že školní rok 2024/2025 zahájíme v nově zrekonstruované, moderní školní budově na adrese Šámalova 10, Brno.


Ing. Ondřej Venclík
ředitel školy